Wynik pracy naukowej jest produktem, który podlega takim samym mechanizmom rynkowym jak inne wytwory działalności ludzkiej. Różni się tym, że powstaje w specyficznym miejscu, tworzy go specyficzna grupa ludzi i, niestety, często jest niezrozumiały dla innych. Dlatego celem projektu "Nauka w obiektywie" jest przedstawienie w przystępnej formie wszystkim zainteresowanym nauką wyników dociekań naukowych śląskich naukowców. Idealną formę popularyzacji stanowi obraz, stąd też formuła konkursu fotograficznego i towarzysząca mu wystawa pokonkursowa.
Do konkursu zostało zgłoszonych ponad 200 zdjęć nawiązujących do 27 projektów badawczych. Jury wybrało z nich 81, starając się by każdy projekt badawczy był reprezentowany przynajmniej przez jedno zdjęcie. Profesjonalne, złożone z artystów fotografików, a także z pracowników naukowych, jury miało nie lada dylemat. Autorzy fotografii to w przeważającej części amatorzy. Dokumentując swoją pracę naukową zazwyczaj nie myśleli o żadnym konkursie i wystawie. Fotografie stanowiły często integralną część realizowanego projektu badawczego dokumentującą jego wyniki lub powstawały z pasji do wykonywanej pracy naukowej, stąd też często ich niska jakość techniczna. Wszystko to było dobrym zaczynem do żywiołowej dyskusji, gdzie argumenty Sztuki zderzały się z argumentami Nauki. Wyniki tej, niekiedy burzliwej, dyskusji mają Państwo przed sobą.
Jeśli nasuwają się Państwu uwagi prosimy o komentarze, ponieważ jako organizatorzy wierzymy, że nie jest to pierwsza i ostania wystawa organizowana w ramach projektu "Nauka w obiektywie". Może jedynie temat przewodni będzie inny, przecież naukowcy swoje badania wykonują nie tylko na Śląsku.

Organizatorzy konkursu