WYSTAWA W PYRZOWICACH

Od 31 marca 2011 roku do drugiej połowy maja br. można zobaczyć w hali odlotów Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach wystawę fotograficzną pt. "Nauka - świat bez granic" zrealizowaną w ramach projektu "Nauka w obiektywie". Wystawa jest dostępna dla pasażerów odprawianych z Terminalu B, podróżujących po Unii Europejskiej. Wszyscy, którzy wybierają się w podróż w tym czasie będą mieli możliwość obejrzenia wystawy.

07.04.2011


WYSTAWA NAGRODZONYCH PRAC

W piątek 4 lutego 2011 roku w Bibliotece Śląskiej w Katowicach nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy 3. Biennale Fotograficznego Uniwersytetu Śląskiego Nauka - Świat bez granic oraz ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego zorganizowanego w ramach projektu Nauka w obiektywie. Oto lista nagrodzonych prac.
Podczas otwarcia wystawy Muzeum Śląskie (współorganizator przedsięwzięcia) poinformowało o zakupie fotografii laureatów do zbiorów Muzeum. Po czym nastąpiło uroczyste sygnowanie przez autorów fotografii o wymiarach 30 x 45 cm, co pozwoli włączyć je do zbiorów Muzeum.
Wystawa jest prezentacją prac wyłonionych w konkursie fotograficznym organizowanym przez uczelnię pod tym samym tytułem. Wystawę można zwiedzać codziennie od 5 do 24 lutego 2011 roku od 9.00 do 19.00 (w poniedziałki od 12.00 do 19.00 a w soboty od 9.00 do 15.00).

07.02.2011


OTWARCIE WYSTAWY

4 lutego 2011 r. o godz. 17.00 w Bibliotece Śląskiej (Katowice, pl. Rady Europy 1) odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy 3. Biennale Fotograficznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach "Nauka - świat bez granic". Wystawa będzie prezentacją prac wyłonionych w konkursie fotograficznym w ramach projektu "Nauka w obiektywie".

Do udziału w uroczystości zapraszają: JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, dyrektor Muzeum Śląskiego Leszek Jodliński oraz dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. zw. dr hab. Jan Malicki.

Koordynatorem projektu "Nauka w obiektywie" jest Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiska UŚ.

W uroczystym otwarciu wystawy udział weźmie prorektor ds. studenckich, promocji i współpracy z zagranicą prof. dr hab. Barbara Kożusznik.

ZARASZAMY

25.01.2011


POSIEDZENIE JURY
W dniu 3 listopada 2010 roku odbyło się posiedzenie Jury 3. Biennale Fotograficznego Uniwersytetu Śląskiego. 8 osobowe Jury pod przewodnictwem prof. Witolda Jacykowa dokonało wyboru fotografii na planowaną w styczniu wystawę w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. W roku bieżącym hasło przewodnie wystawy organizowanej w ramach projektu "Nauka w obiektywie" to "Nauka świat bez granic". Zgodnie z regulaminem, do konkursu zostało zgłoszonych 248 fotografii nawiązujących do 32 projektów badawczych. Spośród nich Jury, po ponad 4 godzinach dyskusji, zakwalifikowało do wystawy 71 fotografii reprezentujących 31 projektów naukowych. W głosowaniu Jury przyznało także przewidziane regulaminem nagrody. Ogłoszenie laureatów 3. Biennale Fotograficznego odbędzie się podczas wernisażu wystawy.

09.11.2010


Jeszcze tylko do 15 października zapraszamy, w imieniu JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesława Banysia, do nadsyłania swoich fotografii a tym samym do wzięcia udziału w 3. Konkursie Fotograficznym w ramach projektu "Nauka w obiektywie". W tym roku hasło przewodnie konkursu - "Nauka - świat bez granic" - ma zwrócić szczególną uwagę na projekty międzynarodowe - ale do udziału zapraszamy wszystkich, którym fotografia towarzyszy w ich "przygodzie" z nauką.
Konkurs jest adresowany do wszystkich pracowników i studentów uczelni oraz instytucji naukowych biorących udział w badaniach naukowych i interesujących się fotografią. Wszystkie szczegóły dotyczące Konkursu i późniejszego Biennale Fotograficznego znajdują się na stronie Uniwersytetu Śląskiego: http://naukawobiektywie.us.edu.pl/ - z tej strony można także pobrać plakat do wydruku. Osoby zainteresowane plakatem w formacie A2 prosimy o kontakt e-mailowy lub telefoniczny z biurem Centrum. Regulamin konkursu: http://naukawobiektywie.us.edu.pl/regulamin_p.html
Wskazówki praktyczne: http://naukawobiektywie.us.edu.pl/wytyczne_p.html
Galeria 1. Biennale: http://naukawobiektywie.us.edu.pl/2006/bank/galeria.htm
Galeria 2. Biennale: http://naukawobiektywie.us.edu.pl/2008/galeria_p.html

10.09.2010


Przedłużono termin trwania konkursu.
Myśl ludzka nie uznaje granic. Niczym są dla niej ograniczenia fizyczne, bariery architektoniczne, granice geograficzne. Nie istnieją one w skali mikro ani w skali Wszechświata. Przeciwnie, dla ludzkiej myśli, najbardziej niepowstrzymanej siły, która popycha nasz ludzki świat do przodu z narastającym pędem, wszelkie przeszkody tylko stanowią wyzwanie. Nie widać? To nie znaczy, że nie istnieje, trzeba powiększyć. Nie słychać? Nie czuć? Trzeba wzmocnić, zwiększyć stężenie. Nie da się? Takie problemy rozwiązał już Einstein: "Wszyscy wiedzą, że czegoś się zrobić nie da. I wtedy pojawia się ten, kto tego nie wie i on to właśnie robi". Niczym wobec takiej niewiedzy są dziś granice administracyjne. Nie istnieją one w szczególności dla naukowców, którzy znajdują inspirację we współpracy z kolegami z innych krajów. Zafascynowani wspólnym problemem naukowym znajdują mnóstwo innych wspólnych zainteresowań i współpracują, badają, dyskutują a ich myśl, nie pozwalając na uwięzienie w samym tylko laboratorium, nadal poszukuje wolności - na przykład w sztuce.

I wtedy rodzi się fotografia naukowa. Łącząca skomplikowany problem badawczy z artystycznym ujęciem, ulotnym kadrem i wrażliwością ludzi różnych kultur, spojrzeń, zwyczajów i nawyków. 3. Biennale Fotograficzne realizowane w ramach projektu "NAUKA W OBIEKTYWIE" ma szansę stać się niepowtarzalną scenerią dla fotografii naukowej tworzonej pod natchnieniem międzynarodowych projektów badawczych czy też egzotycznych eksploracji świata, kiedy to niemal w każdej chwili rodzi się pomysł i powstają zdjęcia. Nie tylko w zaciszu najsłynniejszych laboratoriów świata, gdzie czasami ktoś usłyszy polskie "jest!", "mam!", ale także podczas gwarnych, wielojęzycznych spotkaniach odbywających się w kuluarach konferencji. Któż by nie chciał upamiętnić zapierającej dech w piersiach chwili podczas eksploracji nietkniętego ludzką myślą świata. Zapraszamy do przedstawiania swych idei i projektów naukowców i studentów, którzy oddaleni od siebie nieraz o tysiące kilometrów wspólnie pracują nad "nowym" i "nieznanym" i też robią czasami fotografie.

Bo sztuka, podobnie, jak nauka, nie uznaje granic.

Opracowała Agnieszka Babczyńska dla serwisu CSCS.


W imieniu JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. WIESŁAWA BANYSIA serdecznie dziękujemy wszystkim dotychczasowym Uczestnikom za zgłoszenie zdjęć do 3. Konkursu Fotograficznego Uniwersytetu Śląskiego "Nauka - świat bez granic". Wszystkie nadesłane fotografie zostały włączone do bazy danych i zostaną przedstawione pod obrady Jury.
W związku z tym, że liczba zgłoszeń do Konkursu w roku bieżącym jest mniejsza niż w latach ubiegłych, z czego część zgłoszonych projektów nie spełnia warunków formalnych określonych regulaminem 3. Konkursu, postanowiono przedłużyć zgłaszanie fotografii do 3. Konkursu do 15 października 2010 roku. Pozostawiając myśl przewodnią 3. Konkursu "Nauka - świat bez granic" i promocję projektów o charakterze międzynarodowym, rozszerzono formułę Konkursu o fotografie związane z projektami o charakterze krajowym i lokalnym. Pozwoli to z jednej strony na włączenie do Konkursu zgłoszonych projektów nie spełniających dotychczasowych wymogów formalnych, z drugiej na umożliwienie wzięcia udziału w Konkursie wszystkim tym, dla których dotychczasowy zakres tematyczny 3. Konkursu był ograniczeniem. Inne punkty regulaminu 3. Konkursu pozostają bez zmian. Przedłużenie terminu zgłoszeń fotografii pozwoli zwiększyć liczbę zgłoszonych fotografii, dzięki czemu zostanie utrzymany wysoki poziom i zróżnicowanie tematyczne Konkursu. Jednocześnie, w związku z wprowadzonymi zmianami, istnieje możliwość wycofania dotychczas zgłoszonych projektów z Konkursu.
Z poważaniem
dr hab. Mirosław Nakonieczny
(Biuro Organizacyjne 3. Konkursu Fotograficznego)

08.06.2010


W imieniu JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. WIESŁAWA BANYSIA ogłaszamy otwarcie 3. Konkursu Fotograficznego pod hasłem przewodnim "Nauka - świat bez granic" w ramach projektu "Nauka w obiektywie". Konkurs jest adresowany do wszystkich pracowników i studentów uczelni oraz instytucji naukowych biorących udział w badaniach naukowych i interesujących się fotografią, która towarzyszy im w ich "przygodzie" z nauką. Wszystkie szczegóły dotyczące Konkursu i późniejszego Biennale Fotograficznego znajdą Państwo na stronie Uniwersytetu Śląskiego: http://naukawobiektywie.us.edu.pl/

Serdecznie zapraszamy

Organizatorzy Konkursu
Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem UŚ

Regulamin konkursu: http://naukawobiektywie.us.edu.pl/2010/regulamin_p.html
Wskazówki praktyczne: http://naukawobiektywie.us.edu.pl/wytyczne_p.html

Galeria 1. Biennale: http://naukawobiektywie.us.edu.pl/2006/bank/galeria.htm
Galeria 2. Biennale: http://naukawobiektywie.us.edu.pl/2008/galeria_p.html

01.02.2010


Materiały graficzne do pobrania: plakat

01.02.2010