Regulamin

Celem nadrzędnym 3. Konkursu i towarzyszącego mu 3. Biennale fotograficznego, nawiązującego swoją tematyką do realizowanych projektów badawczych jest promocja dorobku naukowego pracowników i studentów uczelni i instytutów naukowych województwa śląskiego, jak i jednostek naukowych spoza Regionu. Temat przewodni 3. Konkursu, a później wystawy fotograficznej to: "»NAUKA – ŚWIAT BEZ GRANIC« - "Katowice 2010".

>>wersja pdf

REGULAMIN KONKURSU

  1. Konkurs fotograficzny ogłasza JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, który jest przewodniczącym Komitetu Honorowego Konkursu.
  2. Stronę techniczną realizacji Konkursu powierza się Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem UŚ pod opieką Prorektor ds. Studenckich, Promocji i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Śląskiego.
  3. Rektor UŚ powołuje Jury Konkursu, które pracuje w oparciu o Regulamin Jury.
  4. 4. Do konkursu można zgłosić autorskie fotografie o walorach artystycznych wykonane przez pracowników lub studentów wszystkich uczelni i instytutów naukowych w kraju i za granicą, którzy realizują (lub realizowali) programy badawcze (międzynarodowe, ministerialne, statutowe, własne lub w ramach badań zleconych). W związku z przedłużeniem terminu nadsyłania prac, do Konkursu dopuszcza się wszystkie rodzaje projektów badawczych niekoniecznie związanych z projektami międzynarodowymi.
  5. W konkursie może brać udział każdy pracownik i student uczelni lub innej placówki naukowej, który uczestniczy lub uczestniczył w realizacji projektu(ów) badawczego, a jego tematyka oraz dołączonych fotografii związana jest z hasłem przewodnim 3. Konkursu.
  6. Fotografie do konkursu zgłasza kierownik projektu za zgodą autora (autorów) fotografii lub autor fotografii za zgodą kierownika projektu.
  7. Uczestnik konkursu:
    1. przedstawia Jury Konkursu wybrane przez siebie autorskie fotografie wykonane metodami fotografii klasycznej i/lub fotografii cyfrowej w liczbie do 10 sztuk wraz z tytułami i krótkim, jednozdaniowym opisem (czas i miejsce wykonania fotografii). Organizatorzy zastrzegają sobie prawo odrzucenia materiałów nie spełniających niezbędnego minimum wymagań technicznych;
    2. fotografie wykonane metodami fotografii klasycznej powinny zostać dostarczone w postaci wysokiej jakości odbitek (o minimalnych rozmiarach 10×15 cm) lub pozytywów (slajdów). W przypadku materiałów dostarczonych jedynie w postaci odbitek organizatorzy mogą zażądać dostarczenia negatywów (w celu wykonania wydruków wielkoformatowych);
    3. materiały w wersji cyfrowej powinny być dostarczone w postaci plików o najlepszych do uzyskania parametrach rozdzielczości i jakości dostępnych dla danego modelu aparatu fotograficznego, co umożliwi wykonanie poprawnych technicznie odbitek wielkoformatowych (minimalna zalecana wielkość matrycy aparatu to ok. 5 megapikseli). Ze względów technicznych zalecanymi formatami dostarczanych plików są TIFF (rozszerzenie .tif) lub PiNG (rozszerzenie .png) – o ile aparat zapisuje fotografie w takim formacie. Jeśli aparat nie zapisuje plików w zalecanych formatach wskazane jest dostarczenie plików TIFF uzyskanych z zapisu RAW (opcja dostępna w oprogramowaniu dołączonym do niektórych aparatów fotograficznych) lub w formacie JPEG (rozszerzenie .jpg) o jak najmniejszej kompresji (najwyższej jakości);
    4. wraz z fotografiami przedstawiony jest tytuł i krótki opis projektu badawczego w formie naukowego streszczenia (abstraktu), zawierający tytuł projektu badawczego, autorów (wykonawców) wraz z afiliacją i adresem oraz informacje o jego celach, metodach oraz najważniejszych rezultatach (maks. 1 strona A4). Za jedną stronę A4 organizatorzy przyjmują około 1500-2000 znaków napisanych czcionką Times New Roman o wielkości 12 pkt., interlinia 1,5;
    5. wszystkie dostarczone materiały są przedstawione w języku polskim i angielskim.
  8. Dostarczone fotografie będą oceniane pod względem artystycznym jak i merytorycznym w nawiązaniu do zgłoszonego projektu badawczego.
  9. Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za treść merytoryczną nadesłanych streszczeń projektów.
  10. Komplet materiałów należy dostarczyć do Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego, 40-007 Katowice, ul. Bankowa 9, pokój 317 w terminie do 15 października 2010 roku.
  11. Organizatorzy konkursu dołączają do zgłoszonych materiałów krótki tekst literacki popularyzujący wiedzę związaną z projektem badawczym (maks. 1 strona A4), który na życzenie uczestnika konkursu może zostać przedstawiony do autoryzacji.
  12. Do Konkursu zostaną dopuszczone tylko fotografie z dostarczonymi informacjami o projekcie.
  13. Autor dopuszczonych do prezentacji fotografii podpisuje oświadczenie, że przysługują mu wyłączne prawa autorskie do prezentowanej fotografii (formularz w załączeniu).
  14. Autorzy prac konkursowych zakwalifikowanych do wystawy fotograficznej są zobowiązani do bezpłatnego przeniesienia autorskich praw majątkowych na rzecz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w zakresie potrzebnym do promocji Uczelni, Konkursu i Biennale, przy poszanowaniu autorskich praw osobistych.
  15. Biennale towarzyszy opublikowany katalog zawierający oprócz wystawianych fotografii także streszczenie naukowe projektu dostarczone przez autora lub kierownika projektu.
  16. Organizatorzy Konkursu zobowiązują się do wykonania z powierzonego materiału fotograficznego odbitek wielkoformatowych, które po Biennale są archiwizowane w Uczelni do dalszych celów promocyjnych.
  17. Laureat Konkursu otrzymuje 3 000 złotych, natomiast laureaci I i II miejsca w dwóch kategoriach - fotografii przyrodniczej oraz społeczno-kulturalnej otrzymują odpowiednio 2 000 i 1 000 złotych. W miarę możliwości, (m.in. dzięki funduszom instytucji sponsorujących) przyznawane będą nagrody tematyczne, np. za najlepsze zdjęcie mikroskopowe.
  18. Organizatorzy zastrzegają sobie inny rozdział nagród jak i wprowadzenie innych Kategorii, np. "Fotografia techniczna", o czym uczestnicy zostaną niezwłocznie powiadomieni.
  19. Najlepsze prace będą publikowane w formie kalendarza Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wraz z informacją o projekcie jak i afiliacji uczestnika Konkursu.
  20. Po wystawie Uniwersytet Śląski zastrzega sobie prawo wykorzystania fotogramów do innych celów promocyjnych.
  21. Każda uczelnia i instytucja naukowa zgłaszająca swój udział w Konkursie będzie miała prawo do wykorzystania nadesłanych przez siebie zdjęć do własnych celów promocyjnych z podaniem informacji i logo Konkursu jak i organizatora Biennale.