archiwum 2006 rok 2006    2008 rok 2008    2010 rok 2010    2012 rok 2012    2014 rok 2014
hex3.jpg
hex5.jpg hex4.jpg
hex6.jpg
  strona główna założenia regulamin kalendarium wskazówki pobierz jury   rejestracja zgłoszone projekty galeria gallery   archiwum kontakt
  Szanowni Państwo,
czy wiedzą Państwo, co łączy ze sobą: roztocza, robotnicze osiedla, niepylaka oraz roślinnych intruzów z wielobarwną bielą lodowców, z niezastąpionymi pszczołami, a także z pająkiem Xerolycosa nemoralis? A utwory kriomineralne jaskiń lodowych, z sezonowymi zmianami stopnia uszkodzeń DNA u karpi hodowlanych, a także z wpływem szrotówka kasztanowcowiaczka na zmniejszanie powierzchni czynnej fotosyntetycznie liści? Wszystkie one pięknie prezentują się w obiektywie aparatu i zdobią wystawy Biennale Fotograficznego Uniwersytetu Śląskiego już od 2006 roku. Zapraszają Państwa do wspólnej wędrówki po świecie inspirujących obrazów, które, co zrozumiałe, oddają tylko niewielką część zainteresowań badawczych prowadzonych w różnych zakątkach Polski, Europy i świata.
Nic nie przemawia lepiej do wyobraźni człowieka niż obraz, a dobre zdjęcia wywołują w odbiorcy bogate emocje: radość, smutek, zachwyt, szok, zdziwienie. Dzięki fotografiom nie pozostajemy obojętni, przykuwają one bowiem uwagę oglądających. Fotografie naukowe, które zawarte są w niniejszym albumie, mają jeszcze - poza estetycznym - inny cel: dzięki nim możemy pokazać bogactwo przyrody, upowszechnić skomplikowaną wiedzę, uchwycić niezauważalne zjawiska. Fotograficzne obrazy opisują fascynujące miejsca i zachodzące w różnych zakątkach świata procesy, przybliżają odbiorcom badania naukowe prowadzone w ośrodkach akademickich. Zaglądamy dzięki nim do laboratoriów i pracowni, uczestnicząc w badaniach i w wędrówkach po krainach odległych oraz bliskich.
Tematem pierwszej edycji konkursu fotograficznego był "Śląsk" - gościnna i magiczna ziemia, miejsce, które urzeka urokiem swych plenerów i ciepłem wspaniałych ludzi. Druga edycja konkursu "Nauka śląska dla Polski, nauka polska dla Śląska" to perspektywa badawcza realizowana przez naukowców wywodzących się nie tylko z tej ziemi, lecz z całej Polski. Kolejną, 3. edycję organizatorzy zatytułowali "Nauka - świat bez granic". Wystawa ta pokazała, że myśl ludzka nie uznaje granic, ograniczeń fizycznych, barier architektonicznych czy geograficznych - jest ponad nimi. Ostania edycja to "otaczający nas świat", a hasłem przewodnim tegorocznego konkursu organizowanego w ramach projektu "Nauka w obiektywie" jest "Nauka - idea w praktyce" - innowacyjność nauki, zastosowanie jej dorobku w naszym życiu, zderzenie teorii z praktyką. John Howkins napisał kiedyś w The Creative Economy, że "ludzie, których własność stanowią pomysły, stali się bardziej potężni od ludzi, którzy pracują na maszynach, a w wielu przypadkach także od tych, którzy są właścicielami maszyn." Nie dziwi zatem fakt, iż w tym roku organizatorzy konkursu postawili na aktywne poszukiwanie sposobów na rozwiązywanie problemów w praktycznym ujęciu, na kreatywność w kreowaniu rozwiązań, na upraktycznienie idei.
Zapraszam Państwa do wspólnej wędrówki po świecie pięknych i inspirujących obrazów, które, co zrozumiałe, oddają tylko niewielką część zainteresowań badawczych uczonych z różnych ośrodków Polski. Ryszard Horowitz, jeden z najbardziej znanych w świecie polskich fotografów, mawiał o sztuce robienia zdjęć: "Tego nie można się nauczyć, tak jak można nauczyć się warsztatu. Trzeba mieć po prostu wizję. Czy stwarzamy, inscenizujemy obraz, czy go > wyciągamy < z rzeczywistości. Nie ma to znaczenia. Znaczenie ma końcowy efekt.". Ten efekt zobaczą Państwo na dalszych kartach prezentowanej publikacji. Wspaniałych wrażeń!


prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś
JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach