archiwum 2006 rok 2006    2008 rok 2008    2010 rok 2010    2012 rok 2012    2014 rok 2014
hex3.jpg
hex5.jpg hex4.jpg
hex6.jpg
  strona główna założenia regulamin kalendarium wskazówki pobierz jury   rejestracja zgłoszone projekty galeria gallery   archiwum kontakt
 
"Te, co zgryzają i wysysają"
"Wpływ szrotówka kasztanowcowiaczka na zmniejszanie powierzchni czynnej fotosyntetycznie liści kasztanowców białych województwa śląskiego"

LABPLANT - badania naukowe i prace rozwojowe,
ul. Kubicy 1/13, 43-100 Tychy
e-mail: anna.gniadek@icloud.com
e-mail: gogolewski@me.com

Plotkary. Mszyce na łodydze rzodkiewnika pospolitego (Arabidopsis thaliana) (mikroskop stereoskopowy Nikon SMZ 1500)

Gwiezdny pył. Pręciki wypreparowane z cynii wytwornej (Zinnia elegans) (mikroskop stereoskopowy Nikon SMZ 1500)

Opis popularnonaukowy projektu

Czy to stokrotka, czy sekwoja, każda roślina ma swoich ciemiężycieli. Takich, co jednym sprawnym ruchem szczęk i języka unicestwią całą kępę traw lub siewkę brzozy czy buku, jak to zwykle czynią roślinożerne kopytne. Inni agresorzy przyjmują strategię powolnego korzystania z zasobów żywiciela tak, aby na jak najdłużej starczyło im i potomstwu. Osiedlają się wśród korzeni, wgryzają pod korę, wkłuwają w łodygę, wpełzają pod skórkę, wgryzają się w pąki, anektują owoce i nasiona na schronienie i spiżarnię. Od wykiełkowania aż do obumarcia, czy to przez kilka najcieplejszych miesięcy w roku aż przymrozki zetną tkanki, czy przez kilka stuleci aż poryw wichury powali spróchniały pień, każdy organ rośliny narażony jest na atak bezwzględnych "wyzyskiwaczy".
Najczęściej są nimi owady. Jeśli nie ich formy dorosłe, którym najczęściej pozostało niewiele życia i często jedna tylko misja do spełnienia - rozmnożyć się, to larwy, owoce tej misji, słyną z żarłoczności i nienasycenia. Pędraki chrząszczy, odgryzające korzeń kawałek po kawałku, korniki, które potrafią zdziesiątkować bór, szarańczaki czyszczące do gruntu uprawy, mszyce, po których wizycie pąki zwieszają się na wieczne niezakwitnięcie, wreszcie larwy szrotówka kasztanowcowiaczka, których łapczywość sprawia, że kasztanowce w lipcu wyglądają jak listopadowe drzewa - to tylko nieliczne przykłady. Choć rośliny bronią się, pokrywając liście i pędy woskiem, kolcami, cierniami, parzącymi włoskami i produkując substancje co najmniej niesmaczne, to często jednak pozwalają się zdominować. Czasem w sukurs przybędą biedronki i inni owadożercy. Czasem, gdy siły okażą się nierówne, wkracza człowiek z arsenałem broni chemicznej, zwłaszcza, gdy spodziewa się obfitych plonów. Są też wzajemne układy między rośliną a jej konsumentem, które prowadzą do impasu pomimo pestycydowego wsparcia. Przykładem na pat jest walka o liście między kasztanowcem a szrotówkiem. Sojuszników kasztanowiec nie znajdzie, gdyż szrotówek, przybysz z południa, nie ma w Polsce naturalnych wrogów. Co roku do cna niemal pustoszy korony kasztanowców a te co roku od nowa pokrywają je liśćmi. Walka trwa a nam, ludziom pozostaje poznawać i ten rozdział księgi życia..

Streszczenie naukowe

Szrotówek kasztanowcowiaczek - inwazyjny motyl pochodzący z Macedonii, jest aktualnie poważnym zagrożeniem dla kasztanowców białych, od setek lat sadzonych w Polsce jako drzewo ozdobne. Jego intensywny rozwój na terenie kraju, spowodowany m.in. brakiem naturalnych wrogów, powoduje uszkodzenie liści oraz ich przedwczesne opadanie. Cameraria ohridella żeruje wewnątrz liścia odżywiając się mezofilem. Skutkuje to postępującym w czasie zmniejszaniem powierzchni czynnej fotosyntetycznej liścia oraz zaburzeniami w jego fizjologii. Celem prowadzonych badań jest wykazanie zależności między stopniem zniszczenia liścia przez szrotówka kasztanowcowiaczka a: - poziomem zanieczyszczenia środowiska; b: - stosowanymi zabiegami zwalczającymi szkodnika. W tym celu opracowano komputerową metodę analizy powierzchniowej liści obliczającą stopień degradacji blaszki liściowej.

 

Komitet Organizacyjny

us
paideia

Sponsorzy

Katowice
paideia
Hotel Czarny Las
Aiport Katowice

Patronat medialny

logo

logo

logo

logo

logo