Strona archiwalna! Ta strona zawiera treści archiwalne, które nie były zmieniane po 23 września 2019 r. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapoznaj się z deklaracją dostępności
archiwum 2006 rok 2006    2008 rok 2008    2010 rok 2010    2012 rok 2012    2014 rok 2014
hex3.jpg
hex5.jpg hex4.jpg
hex6.jpg
  strona główna założenia regulamin kalendarium wskazówki pobierz jury   rejestracja zgłoszone projekty galeria gallery   archiwum kontakt
  WYSTAWA NAGRODZONYCH PRAC
W piątek 12 grudnia 2014 roku w Bibliotece Śląskiej w Katowicach nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy 5. Biennale Fotograficznego Uniwersytetu Śląskiego "Nauka - idea w praktyce" oraz ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego zorganizowanego w ramach projektu "Nauka w obiektywie".

Oto lista nagrodzonych prac.

Wystawa jest prezentacją prac wyłonionych w konkursie fotograficznym organizowanym przez uczelnię pod tym samym tytułem. Wystawę można zwiedzać codziennie od 12 grudnia 2014 do 31 stycznia 2015 roku od 8.00 do 20.00 (w poniedziałki od 12.00 do 20.00, a w soboty od 8.00 do 15.00).

zaproszenie




POSIEDZENIE JURY
W dniu 10 lipca 2014 roku odbyło się posiedzenie Jury 5. Biennale Fotograficznego Uniwersytetu Śląskiego. Ośmioosobowe Jury pod przewodnictwem prof. Witolda Jacykowa z Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego dokonało wyboru fotografii na planowany pod koniec bieżącego roku wernisaż i wystawę pokonkursową w Bibliotece Śląskiej w Katowicach
W roku bieżącym hasło przewodnie wystawy organizowanej w ramach projektu "Nauka w obiektywie" to "Nauka - idea w praktyce". Zgodnie z regulaminem, do konkursu zostało zgłoszonych 209 fotografii nawiązujących do 28 projektów badawczych z 19 ośrodków naukowych w Polsce. Spośród nich Jury, po wstępnej preselekcji fotografii oraz po ponad dwugodzinnej dyskusji, zakwalifikowało do wystawy 69 fotografii reprezentujących 25 projektów naukowych z 16 ośrodków naukowych w naszym kraju. W głosowaniu jawnym Jury przyznało także przewidziane regulaminem nagrody. Ogłoszenie laureatów 5. Biennale Fotograficznego odbędzie się w grudniu podczas uroczystego wernisażu w murach Biblioteki Śląskiej w Katowicach. O szczegółowej dacie poinformujemy w terminie późniejszym.
Fotografie dopuszczone do wystawy


Przedłużono termin przyjmowania fotografii w ramach 5. Biennale Fotograficznego "Nauka w obiektywie"

W odpowiedzi na liczne pytania i prośby naukowców i studentów zainteresowanych uczestnictwem w 5. Biennale Fotograficznym "Nauka w obiektywie", organizatorzy Konkursu postanowili przedłużyć termin przyjmowania prac. Nowy termin nadsyłania zgłoszeń upływa z dniem 2 czerwca 2014 r.


Świat naszego codziennego życia nie jest już przestrzenią, którą zakreśla swoim biegiem wschodzące i zachodzące słońce. Z pewnością nie jest spowitą ciemnością nocą, którą rozświetla Księżyc i Mleczna Droga. Jest marzeniem o głębokim oddechu krystalicznym powietrzem z szumem wiatru i śpiewem ptaków w tle. Dzisiaj świat naszego codziennego życia to mury, których okna patrzą w inne okna, a noc staje się dniem rozżarzonych milionów żarówek. Marzenie jest w wersji HD, Dolby Stereo, drukarki 3D i wszechobecnych bitów informacji. Jednym słowem postęp cywilizacyjny. Przyszłe pokolenia ocenią prawdziwość tego pojęcia. Jednak musimy przyznać, że gdy 10 tysięcy lat temu było nas tylko 7 milionów to każdy z nas mógł mieć swój prywatny wschód i zachód słońca. Dzisiaj, gdy jest nas 7 miliardów a ponad 7 milionowych miast jest już 19, to tylko miniaturyzacja naszych potrzeb do wielkości mikroprocesora i kwantu energii niosącej informację pozwala zachować nam naszą tożsamość. A i tak zasoby wody, energii i ziemi nieubłaganie się kurczą - cała nadzieja w nauce, że może być nas jeszcze więcej.
Gdy starożytni rozmyślali nad strukturą materii a Demokryt pisał o atomie, to nawet 2400 lat później Niels Bohr, twórca niezłego jak na tamte czasy modelu atomu, nie marzył, że w pełni teoretyczna wtedy fizyka kwantowa, u podstaw której leżał jego model, będzie przyczyną dzisiejszych kolejek w służbie zdrowia na badania techniką spektroskopii elektronowego rezonansu paramagnetycznego (EPR), czy spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR). Gdy w 1869 roku Fryderyk Miescher odkrył w komórce DNA to przez nieomal 100 lat było ono nikomu niepotrzebnym organicznym balastem tejże komórki. Tylko dzięki wielu bezimiennym dzisiaj badaczom laboratoriów chemicznych w 1953 roku James Watson i Francis Crick, na podstawie zdjęć krystalografii rentgenowskiej wykonanych przez Rosalind Franklin oraz Maurice'a Wilkinsa postawili przysłowiową kropkę nad "i" proponując w pełni teoretyczny, przeciętnemu zjadaczowi chleba niepotrzebny, model podwójnej helisy DNA. Dzisiaj wyniki badań profilu DNA są koronnym dowodem czyjejś winy lub niewinności, a mikroczipy oparte na kwasach nukleinowych wkrótce wyprą te oparte na krzemie.
To tylko dwa przykłady z milionów innych, kiedy nieprzewidywalne, nieobliczalne i nie zawsze tanie pomysły naukowców na zgłębianie i opisywanie tajemnic otaczającego nas świata zaskakują nas swoimi zastosowaniami. Tak przecież zrodził się nikomu niepotrzebny laser, który mamy w każdym odtwarzaczu płyt DVD a światłowód to też nikomu niepotrzebny efekt "zabawy" naukowców ze światłem, który dzisiaj pozwala nam korzystać z Google'a.
Jakie zastosowania mogą mieć jeszcze obecne i przyszłe pomysły naukowców? Właśnie ta tajemnica nauki jest jej najpiękniejszą cechą. Nie uznając autorytetów i dogmatów, z góry nie wartościując swoich pomysłów, nauka poprzez stawianie hipotez, wykonywanie eksperymentów i formułowanie teorii daje nam naszą codzienność zapisaną nie tylko w wersji HD i Dolby Stereo. Stąd też hasło przewodnie 5. Biennale Fotograficznego "Nauka w obiektywie" to "Nauka - idea w praktyce". Niech dla wszystkich zachwyconych fotograficznym opisem zmagań naukowców będzie impulsem do działania. Bo innowacyjność nauki, zastosowanie jej dorobku w naszym życiu, często zależą od tej jednej chwili, kiedy wiedza teoretyka zderzy się z potrzebą praktyka.
 

Komitet Organizacyjny

us
paideia

Sponsorzy

Katowice
paideia
Hotel Czarny Las
Aiport Katowice

Patronat medialny

logo

logo

logo

logo

logo