Strona archiwalna! Ta strona zawiera treści archiwalne, które nie były zmieniane po 23 września 2019 r. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapoznaj się z deklaracją dostępności
archiwum 2006 rok 2006    2008 rok 2008    2010 rok 2010    2012 rok 2012    2014 rok 2014
hex3.jpg
hex5.jpg hex4.jpg
hex6.jpg
  strona główna zaÅ‚ożenia regulamin kalendarium wskazówki pobierz jury   rejestracja zgÅ‚oszone projekty galeria gallery   archiwum kontakt
  "Nauka - niemo¿liwe mo¿liwym"
Stanis³aw Lem napisa³ w powie¶ci Fiasko, ¿e "gdyby ludzie robili tylko to, co wygl±da³o na mo¿liwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach". Ta my¶l jest byæ mo¿e oczywista, ale warto j± przywo³aæ, by przypomnieæ sobie, ¿e ludzko¶æ nie zatrzyma³a siê w stadium spo³eczno¶ci pierwotnych i zyska³a szansê na stworzenie cywilizacji, poniewa¿ kto¶ kiedy¶ zdecydowa³ siê zaryzykowaæ, choæ wszystko wskazywa³o na fiasko tej inicjatywy. Cz³owiek odwa¿y³ siê na swoist± transgresjê, próbê przekroczenia barier z pozoru niemo¿liwych do przekroczenia i dziêki tej odwadze odebra³ swoj± dziejow± nagrodê. Tak rozumiana transgresyjno¶æ charakteryzuje ¿ycie zarówno jednostek, jak i ogromnych zbiorowo¶ci ludzkich. Jest ona wpisana tak¿e w naukê, która, bêd±c na pocz±tku indywidualn± ambicj± wielu poszczególnych osób, przyczynia siê w ostatecznym rozrachunku do rozwoju spo³eczeñstw, pañstw i cywilizacji. A przecie¿ nauka te¿ porywa³a siê i wci±¿ porywa siê na co¶, co bardzo czêsto sytuuje siê w kategorii niemo¿liwo¶ci. Pragnê³a, by cz³owiek lepiej móg³ przyjrzeæ siê czemu¶ niewyobra¿alnie ma³emu, albo czemu¶ niewyobra¿alnie odleg³emu. Dziêki temu dzisiaj mo¿emy opisywaæ ¶wiat na poziomie kwantów i patrzeæ w odleg³e o miliony lat ¶wietlnych rejony kosmosu. Horyzonty cz³owieka nie zosta³y jednak wyrysowane raz na zawsze. Wci±¿ chcemy spojrzeæ g³êbiej i dalej, wci±¿ chcemy przekraczaæ kolejne bariery.
Mo¿e siê wydawaæ, ¿e w przeobra¿aniu niemo¿liwego w mo¿liwe uprzywilejowan± pozycjê zajmuj± nauki matematyczne, przyrodnicze i techniczne. To w du¿ej mierze prawda, ale warto pamiêtaæ, ¿e dziedziny humanistyczne nie s± w tej kwestii u³omne, poniewa¿ rekonstruuj± ¶wiat w pewnej mierze niemo¿liwy do odtworzenia - albo dlatego, ¿e ju¿ przemin±³ i trzeba go "wyci±gn±æ" z przesz³o¶ci, albo dlatego, ¿e mie¶ci siê w g³owie, emocjach, duszy czy sercu pojedynczego cz³owieka. Wtedy trzeba podj±æ próbê interpretacji i przybli¿enia innym tego indywidualnego ¶wiata wewnêtrznego. Podczas VI edycji Biennale Fotograficznego Uniwersytetu ¦l±skiego bêd± mieli Pañstwo okazjê zobaczyæ m.in. widziane pod mikroskopem elektronowym bakterie utleniaj±ce amoniak oraz szkoln± tablicê s³u¿±c± masajskim dzieciom w Kenii, konstruowanie bolidu wy¶cigowego w ramach projektu "Formu³a Student" oraz konstruowanie protezy oka, zarodek pomidora wykorzystany w oznaczaniu j±drowej zawarto¶ci DNA oraz fantasmagoryczne damsko-mêskie rojenia Hansa Bellmera.
Katalog powystawowy, który towarzyszy VI edycji Biennale Fotograficznemu, ukazuje interesuj±ce przedsiêwziêcia naukowe. S± one dowodem na niezwyk³e pasje badawcze polskich naukowców. Zachêcamy do zapoznania siê z pracami i projektami naukowymi zg³oszonymi do konkursu, które przybli¿± ¶wiat na co dzieñ niedostêpny osobom spoza krêgów akademickich.

Tomasz P³osa
Dzia³ Informacji i Promocji
Uniwersytet ¦l±ski w Katowicach