archiwum 2006 rok 2006    2008 rok 2008    2010 rok 2010    2012 rok 2012    2014 rok 2014
hex3.jpg
hex5.jpg hex4.jpg
hex6.jpg
  strona główna założenia regulamin kalendarium wskazówki pobierz jury   rejestracja zgłoszone projekty galeria gallery   archiwum kontakt
  "Nauka - niemożliwe możliwym"
Stanisław Lem napisał w powieści Fiasko, że "gdyby ludzie robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach". Ta myśl jest być może oczywista, ale warto ją przywołać, by przypomnieć sobie, że ludzkość nie zatrzymała się w stadium społeczności pierwotnych i zyskała szansę na stworzenie cywilizacji, ponieważ ktoś kiedyś zdecydował się zaryzykować, choć wszystko wskazywało na fiasko tej inicjatywy. Człowiek odważył się na swoistą transgresję, próbę przekroczenia barier z pozoru niemożliwych do przekroczenia i dzięki tej odwadze odebrał swoją dziejową nagrodę. Tak rozumiana transgresyjność charakteryzuje życie zarówno jednostek, jak i ogromnych zbiorowości ludzkich. Jest ona wpisana także w naukę, która, będąc na początku indywidualną ambicją wielu poszczególnych osób, przyczynia się w ostatecznym rozrachunku do rozwoju społeczeństw, państw i cywilizacji. A przecież nauka też porywała się i wciąż porywa się na coś, co bardzo często sytuuje się w kategorii niemożliwości. Pragnęła, by człowiek lepiej mógł przyjrzeć się czemuś niewyobrażalnie małemu, albo czemuś niewyobrażalnie odległemu. Dzięki temu dzisiaj możemy opisywać świat na poziomie kwantów i patrzeć w odległe o miliony lat świetlnych rejony kosmosu. Horyzonty człowieka nie zostały jednak wyrysowane raz na zawsze. Wciąż chcemy spojrzeć głębiej i dalej, wciąż chcemy przekraczać kolejne bariery.
Może się wydawać, że w przeobrażaniu niemożliwego w możliwe uprzywilejowaną pozycję zajmują nauki matematyczne, przyrodnicze i techniczne. To w dużej mierze prawda, ale warto pamiętać, że dziedziny humanistyczne nie są w tej kwestii ułomne, ponieważ rekonstruują świat w pewnej mierze niemożliwy do odtworzenia - albo dlatego, że już przeminął i trzeba go "wyciągnąć" z przeszłości, albo dlatego, że mieści się w głowie, emocjach, duszy czy sercu pojedynczego człowieka. Wtedy trzeba podjąć próbę interpretacji i przybliżenia innym tego indywidualnego świata wewnętrznego. Podczas VI edycji Biennale Fotograficznego Uniwersytetu Śląskiego będą mieli Państwo okazję zobaczyć m.in. widziane pod mikroskopem elektronowym bakterie utleniające amoniak oraz szkolną tablicę służącą masajskim dzieciom w Kenii, konstruowanie bolidu wyścigowego w ramach projektu "Formuła Student" oraz konstruowanie protezy oka, zarodek pomidora wykorzystany w oznaczaniu jądrowej zawartości DNA oraz fantasmagoryczne damsko-męskie rojenia Hansa Bellmera.
Katalog powystawowy, który towarzyszy VI edycji Biennale Fotograficznemu, ukazuje interesujące przedsięwzięcia naukowe. Są one dowodem na niezwykłe pasje badawcze polskich naukowców. Zachęcamy do zapoznania się z pracami i projektami naukowymi zgłoszonymi do konkursu, które przybliżą świat na co dzień niedostępny osobom spoza kręgów akademickich.

Tomasz Płosa
Dział Informacji i Promocji
Uniwersytet Śląski w Katowicach