Tematem pierwszej edycji konkursu fotograficznego "Nauka w obiektywie" był Śląsk: ta gościnna, magiczna ziemia, będąca - wbrew potocznym opiniom i utartym stereotypom - nie tylko krainą węgla i stali, kopalnianych wież i hutniczych kominów czy poprzemysłowych hałd i zwałowisk, ale miejscem urzekających swoim urokiem plenerów i wspaniałych ludzi ją zamieszkujących. Autorzy zdjęć pokazali nam bowiem inne oblicze tej pięknej ziemi: wspaniałą przyrodę, niepowtarzalną architekturę robotniczych osiedli oraz ludzi, mieszkańców wielkoprzemysłowego regionu, ulegającego koniecznym i nieodwracalnym przeobrażeniom.
Co łączy pierwszy konkurs sprzed dwóch lat z konkursem obecnym, któremu organizatorzy nadali intrygujący temat: "Nauka śląska dla Polski, nauka polska dla Śląska"? Niewątpliwie ta sama pasja tworzenia obrazu, wielka wrażliwość i emocje, które każdorazowo towarzyszą aktowi kreacji; ale także chęć podzielenia się z innymi pięknem napotkanych miejsc, zaobserwowanych zjawisk czy też toczących się w przyrodzie procesów. Co różni? Miejsce! Już nie tylko śląska ziemia: obiektywy dociekliwych uczonych zawędrowały tym razem znacznie dalej, niż tylko umowne granice regionu czy kraju - rejestrowały bowiem interesujące zjawiska i obiekty również w tak odległych i egzotycznych dla nas krainach, jak Tybet, Indie czy Dubaj. Dzięki tej naukowej dociekliwości mamy także możliwość spoglądania na wspaniałe formy lodowe w czeskich Jesenikach, obejrzeć akt prokreacji konika w hodowli laboratoryjnej czy też zainteresować się niezwykle intrygującymi i zachwycającymi swoją tajemniczością Cumulonimbus mammatus uchwyconymi w ciągu kilku sekund na bielskim niebie.
Jakie są zdobycze tej edycji konkursu? Niewątpliwie rozszerzanie się samej idei konkursu, który wychodzi poza mury Uniwersytetu, poza Śląsk: w tegorocznej edycji udział wzięli przecież naukowcy z Uniwersytetów w Katowicach, Krakowie czy Warszawie a fotograficzne obrazy przez nich przygotowane opisują nam miejsca i zjawiska zachodzące w różnych zakątkach świata. Dzięki temu konkurs przybliża nam badania naukowe prowadzone również w innych ośrodkach akademickich. Razem z uczonymi zaglądamy do ich laboratoriów i pracowni, uczestniczymy wraz z nimi w badaniach i wędrówkach w terenie, czasem w odległych krainach.
Tak, jak konkurs oddziaływuje na uczonych z innych uczelni, tak też Uniwersytet Śląski - obchodzący w bieżącym roku Jubileusz 40-lecia utworzenia - promieniuje światłem swej wiedzy i mądrości na całą śląską ziemię, która dała Uniwersytetowi nazwę i jest miejscem jego działania.
Zapraszam Państwa do wspólnej wędrówki po świecie interesujących obrazów ilustrujących uniwersyteckie zainteresowania badawcze. Zapraszam Państwa do odwiedzenia murów zawsze gościnnej i przyjaznej Wam
śląskiej Alma Mater.
prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś
Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach