Strona archiwalna! Ta strona zawiera treści archiwalne, które nie były zmieniane po 23 września 2019 r. Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapoznaj się z deklaracją dostępności
archiwum 2006 rok 2006    2008 rok 2008    2010 rok 2010    2012 rok 2012    2014 rok 2014
hex3.jpg
hex5.jpg hex4.jpg
hex6.jpg
  strona główna zaÅ‚ożenia regulamin kalendarium wskazówki pobierz jury   rejestracja zgÅ‚oszone projekty galeria gallery   archiwum kontakt
 
"¦wiadkowie przekraczania granic"
"Delimitacje polsko-litewskie w latach 1492-1565/1566. Preliminaria, organizacja pracy i techniki procedowania komisji granicznych"

DOMINIK SZULC

Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk,
Rynek Starego Miasta 29/31, 00-272 Warszawa

e-mail: rocznik.ltg@interia.pl

Krzy¿, nawet o nietypowym kszta³cie, zawsze sakralizowa³, zabezpiecza³ przed naruszeniem miejsca i obiekty, takie jak punkty i znaki graniczne; g³az ze wsi Branica Suchowolska, 21 listopad 2015 r.

Opis popularnonaukowy projektu

Zakazany owoc zawsze smakuje najs³odziej. Do najwiêkszych pokus nale¿y przekraczanie granic, zw³aszcza tych, których przekraczaæ nie wolno. Nie dotyczy to tylko wstêpowania w obszary tabu, czy siêgania, gdzie wzrok nie siêga. Od pocz±tku istnienia gatunku przekorna ludzka natura pcha³a zawadiaków i awanturników do wkraczania na terytoria zajête i strze¿one przez inne wojownicze natury. Wraz z rozwojem ludzkich spo³eczno¶ci konieczno¶æ wytyczania obszarów, na które nie mia³ wstêpu nikt nieproszony, stawa³a siê coraz bardziej istotna. Od czasów staro¿ytnych barwne plamy oznaczaj±ce terytoria pañstw zmienia³y siê jak w kalejdoskopie. W ¶lad za zwyciêskimi przemarszami wodzów i ich wojsk, zwiêksza³y siê zasiêgi ich pañstw, a mala³y obszary ziem nale¿±cych do zwyciê¿onych. W wyniku paktów i przymierzy przez stulecia wytyczano wci±¿ nowe, nieprzekraczalne granice. Przerywana linia na mapie wydaje siê jednoznaczna. Jednak to przekroczenie tej mniej wyra¼nej, bo gin±cej w krajobrazie, mo¿e wywo³aæ deszcz strza³ z ³uków jej obroñców. Podobnie, jak opisy w opieczêtowanych umowach, wa¿ne jest oznaczenie przebiegu granic w terenie. Gdy dwóch terytoriów nie dzieli rzeka lub ³añcuch górski, narasta konieczno¶æ oddzielenia ich w inny jednoznaczny sposób. Mo¿e nim byæ, i by³o w istocie, umieszczanie g³azów granicznych na styku ziem.
Do dzisiejszego dnia g³azów takich pozosta³o niewiele. W miejscach, gdzie mo¿na je jeszcze spotkaæ, dawno ju¿ nie przebiega ¿adna miêdzypañstwowa granica, zmieciona przez wiatry historii. Trudno wiêc im dzi¶ przypisaæ tak istotna niegdy¶ funkcjê. Jedynie badania napisów i symboli w powi±zaniu z przedwiecznymi mapami pozwalaj± siê domy¶liæ ich pierwotnej roli. Bardzo wiele z nich zginê³o bez ¶ladu, gdy przemie¶ci³y siê strefy wp³ywów dawnych s±siadów. Gdy po wielu dziesiêcioleciach nikt ju¿ nie domy¶la³ siê ich dziejowej roli, sta³y siê materia³em konstrukcyjnym w budowie dróg czy fundamentów. Tym cenniejsze i warte opisania i zachowania s± te, które by³y i s± do dzisiaj obserwatorami ludzkiej natury, d±¿±cej do przekraczania granic.

Streszczenie naukowe

Celem projektu jest rekonstrukcja procesu wyznaczania (delimitacji) granicy pañstwowej w przesz³o¶ci na przyk³adzie granicy polsko-litewskiej w XV-XVI w. Proces ten gruntownie orga-nizowano, w tym ustalano technikê wytyczania granicy i jej oznaczenia. W XVIII w. kilkukrotnie wspominano "dawne" kamienne znaki graniczne miêdzy ziemiami lubelsk± (Królestwo Polskie) a brzesk± (Wielkie Ksiêstwo Litewskie). Chodzi³o tu o napisy i rysunki ryte w g³azach polodow-cowych, których wiêkszo¶æ zniszczono ponad 100 lat temu wykorzystuj±c do brukowania dróg. Tym wiêksza warto¶æ tych zachowanych. G³azy te wykorzystywano poprzednio jako znaki graniczne w zwi±zku z ich wytrzyma³o¶ci± na zniszczenie. Z ³atwo¶ci ± bowiem niszczono inne znaki jak drzewa z rytymi symbolami oraz kopce. Tego typu przejawy kultury materialnej s± dzi¶ rzadko spotykane, a te bêd±ce przedmiotem moich badañ, s± jedynymi które mo¿na powi±zaæ z polsko-litewskimi sporami granicznymi. Interesuj±ce wydaj± siê nie tylko t³o powstania i wyko-rzystania tych znaków, ale tak¿e ich cechy fizyko-mechaniczne, decyduj±ce o mo¿liwo¶ci ich wykorzystania na potrzeby ludzi. Jednym ze szczegó³owych celów projektu jest zatem udoku-mentowanie (sfotografowanie i opisanie) zachowanych g³azów granicznych. Dotychczas g³a-zów takich odnalaz³em cztery. Kierowa³em siê przekazem ¼róde³ pisanych oraz informacjami miejscowej ludno¶ci, które weryfikowa³em podczas wypraw terenowych. Zarejestrowanie i opisanie g³azów daje mo¿liwo¶æ uzyskania nowej wiedzy nie tylko o dziejach nie istniej±cych granic, ale tak¿e zainicjowania mapy polskich g³azów polodowcowych, któr± jak dot±d nie dysponujemy. W wyniku podjêtej przeze mnie wspó³pracy ze s³u¿b± konserwatorsk± ustalili-¶my, ¿e dokonana analiza historyczna g³azów daje powody dla objêcia ich ochron± prawn±. Kulturowe, a nie tylko geologiczne znaczenie tych g³azów by³o tak¿e wielkim zaskoczeniem dla miejscowej ludno¶ci.

 

Komitet Organizacyjny

us

Współpraca

CINiBA

Sponsorzy

Hotel Czarny Las
paideia Centrum StudiĂłw Polarnych Centrum StudiĂłw Polarnych JEOL (EUROPE) SAS aiut

Patronat medialny

logo

logo