|
Regulamin konkursu
REGULAMIN KONKURSU
VI BIENNALE FOTOGRAFICZNE UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO W KATOWICACH
- Konkurs fotograficzny ogłasza JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, który jest przewodniczącym Komitetu Honorowego Konkursu.
- Stronę organizacyjną realizacji Konkursu powierza się Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem UŚ pod opieką Prorektora ds. Umiędzynarodowienia, Współpracy z Otoczeniem i Promocji Uniwersytetu Śląskiego oraz Fundacji Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Śląskiego PAIDEIA.
- Rektor UŚ powołuje Jury Konkursu, które pracuje w oparciu o Regulamin Jury.
- Do konkursu można zgłosić autorskie fotografie wykonane przez pracowników lub studentów uczelni i instytucji naukowych całego kraju, którzy realizują (lub realizowali) programy badawcze (międzynarodowe, ministerialne, statutowe, własne, w ramach badań zleconych NCR i NCBR).
- Fotografie do konkursu zgłasza kierownik projektu za zgodą autora (autorów) fotografii lub autor fotografii za zgodą kierownika projektu.
- Uczestnik konkursu:
- przedstawia Jury Konkursu wybrane przez siebie autorskie fotografie wykonane metodami fotografii klasycznej i/lub fotografii cyfrowej w liczbie do 10 sztuk na jeden projekt badawczy wraz z tytułami i krótkimi, jednozdaniowymi opisami (np. czas i miejsce wykonania fotografii). Organizatorzy nie narzucają minimalnych parametrów technicznych fotografii, jednak niska jakość przedstawionych do konkursu fotografii może decydować o wymiarach reprodukcji do celów ekspozycyjnych;
- fotografie wykonane metodami fotografii klasycznej powinny zostać dostarczone w postaci wysokiej jakości odbitek (o minimalnych rozmiarach 10×15 cm) lub pozytywów (slajdów). W przypadku materiałów dostarczonych jedynie w postaci odbitek fotograficznych organizatorzy mogą zażądać dostarczenia negatywów (w celu wykonania wysokiej jakości fotografii wielkoformatowych);
- materiały w wersji cyfrowej powinny być dostarczone w postaci plików o najlepszych do uzyskania parametrach rozdzielczości i jakości dostępnych dla danego modelu aparatu fotograficznego. Umożliwi to wykonanie poprawnych technicznie odbitek wielkoformatowych (minimalna zalecana wielkość matrycy aparatu to około 5 megapikseli). Ze względów technicznych zalecanymi formatami dostarczanych plików są TIFF (rozszerzenie .tif) lub PiNG (rozszerzenie .png) - o ile aparat zapisuje fotografie w takim formacie. Jeśli aparat nie zapisuje plików w zalecanych formatach wskazane jest dostarczenie plików TIFF uzyskanych z zapisu RAW (opcja dostępna w oprogramowaniu dołączonym do niektórych aparatów fotograficznych) lub w formacie JPEG (rozszerzenie .jpg) o jak najmniejszej kompresji (najwyższej jakości);
- wraz z fotografiami autor dostarcza opis projektu badawczego w formie naukowego streszczenia (abstraktu), który zawiera tytuł projektu badawczego, autora(ów) (wykonawcy(ów)) projektu wraz z afiliacją i adresem. Streszczenie powinno zawierać informacje o celach projektu, zastosowanych metodach badawczych oraz dane o najważniejszych rezultatach. Objętość abstraktu: maks. 1 strona A4. Za jedną stronę A4 organizatorzy przyjmują około 1500-2000 znaków napisanych czcionką Times New Roman wielkości 12 pkt. z interlinią 1,5 oraz marginesami 2,5 cm;
- wszystkie opisane powyżej materiały dostarczone są w języku polskim i angielskim.
- Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za treść merytoryczną nadesłanych streszczeń projektów.
- Zgłoszone do konkursu fotografie będą oceniane pod względem artystycznym jak i merytorycznym w nawiązaniu do tematu projektu badawczego przez Jury powołane przez JM Rektora UŚ. Fotografie niedopuszczone do publicznej prezentacji na prośbę autora mogą zostać zwrócone.
- Zdjęcia wraz z opisami i streszczeniem należy dostarczyć do Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego, 40-007 Katowice, ul. Bankowa 9, pokój 317 w terminie do 15 maja 2016 roku, osobiście, pocztą lub drogą elektroniczną na adres cscs@us.edu.pl.
- Organizatorzy konkursu zobowiązują się dołączyć, na podstawie zgłoszonych materiałów, krótki tekst literacki popularyzujący wiedzę związaną z projektem badawczym (maks. 1 strona A4), który na życzenie uczestnika konkursu może zostać przedstawiony do autoryzacji.
- Do Konkursu zostaną dopuszczone tylko fotografie z dostarczonymi informacjami o projekcie.
- Autor dopuszczonych do prezentacji fotografii podpisuje oświadczenie, że przysługują mu wyłączne prawa autorskie do prezentowanej fotografii (formularz stanowi załącznik nr 1 do Regulaminu).
- Autorzy prac konkursowych zakwalifikowanych do wystawy fotograficznej są zobowiązani do bezpłatnego przeniesienia autorskich praw majątkowych na rzecz Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w zakresie potrzebnym do promocji Uczelni, Konkursu i Biennale, przy poszanowaniu autorskich praw osobistych. Wzór umowy stanowi załącznik nr 2 do Regulaminu.
- Biennale towarzyszy opublikowany katalog zawierający oprócz wystawianych fotografii także opisy dostarczone przez autora lub kierownika projektu.
- Organizatorzy Konkursu zobowiązują się do wykonania z powierzonego materiału fotograficznego odbitek wielkoformatowych, które po Biennale są archiwizowane w Uczelni do dalszych celów promocyjnych.
- Laureat Konkursu otrzymuje 3 000 złotych, natomiast laureaci I i II miejsca w wyróżnionych kategoriach: fotografia przyrodnicza oraz fotografia społeczno-kulturalna otrzymują odpowiednio 2 000 i 1 000 złotych. W miarę możliwości, (m.in. dzięki funduszom instytucji sponsorujących) przyznawane będą nagrody tematyczne, np. za najlepsze zdjęcie mikroskopowe itp.
- Organizatorzy zastrzegają sobie inny rozdział nagród jak i wprowadzenie innych Kategorii, np. "Fotografia techniczna", o czym uczestnicy zostaną niezwłocznie powiadomieni.
- Najlepsze prace będą publikowane w katalogu towarzyszącemu wystawie oraz w innych wydawnictwach promocyjnych, np. w formie kalendarza Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wraz z informacją o autorze i projekcie.
- Po wystawie Uniwersytet Śląski zastrzega sobie prawo wykorzystania fotogramów do innych celów promocyjnych.
- Każda uczelnia i instytucja naukowa, której pracownicy lub studenci zgłoszą udział w Konkursie będzie miała prawo do wykorzystania dopuszczonych do ekspozycji zdjęć do własnych celów promocyjnych z podaniem informacji i logo Konkursu jak i organizatora Biennale.
|
|
Komitet Organizacyjny
Współpraca
Sponsorzy
Patronat medialny
|