archiwum 2006 rok 2006    2008 rok 2008    2010 rok 2010    2012 rok 2012 2014 rok 2014
hex3.jpg
hex5.jpg hex4.jpg
hex6.jpg
  strona główna założenia regulamin kalendarium wskazówki pobierz jury   rejestracja zgłoszone projekty galeria gallery   archiwum kontakt
 
"Dyskretny urok sprężarki"
"Badanie zjawisk przepływowych zachodzących w sprężarkach i turbinach"

Grzegorz Liśkiewicz, Longin Horodko
Politechnika Łódzka, Instytut Maszyn Przepływowych,
ul. Wólczańska 219/223 90-924 Łódź
e-mail: grzegorz.liskiewicz@p.lodz.pl, lhorodko@p.lodz.pl

Łopatki dmuchawy DP1.12

Sonda pomiarowa ciśnienia w kanale dolotowym do dmuchawy DP1.12

Opis popularnonaukowy projektu

Stoją na odsłoniętych przestrzeniach, czasami malowniczo wkomponowane w pejzaż. Ich charakterystyczne, dynamiczne sylwetki już z daleka przykuwają wzrok. Majestatyczne skrzydła sięgające chmur wyraźnie rysują się na tle nieba. Choć dziś już są zupełnie nieużywane, to mało kto może się oprzeć ich urokowi. Koźlaki, holendry, paltraki: stare wiatraki. Drewniane skrzydła wyglądają, jakby były wymodelowane wiatrem, jakby to wiatr nadał im kształt, wpędzając je w magiczny ruch, przypominający wirowanie na wietrze opadających z drzew nasion klonu lub sosny. W podobny hipnotyczny trans wprawia obserwatora widok obracających się kół dawnych młynów wodnych, wprawianych w ruch przepływem rzecznych wód. Aby rozpędzić potężne młyńskie kamienie układ i kształt łopatek musiały idealnie współgrać, a zarazem przeciwstawiać się nurtowi rzeki wprawiającemu je w ruch. Obserwując siły natury człowiek nauczył się tworzyć maszyny jak najdoskonalej współpracujące z wiatrem i wodą.
Dziś młyny i wiatraki, często nadal kompletne i sprawne, spotkać można najczęściej w skansenach. Jednak wciąż powstawały i powstają maszyny, których konstrukcja i sposób działania zaczerpnięte są z niezmiennie tych samych praw przyrody. Drewniane wiatraki, których coraz mniej w krajobrazie, zastępowane są przez farmy wiatrowe. Kształt turbin na szczytach wysmukłych wież, podobnie, jak kształt śmigieł ich poprzedników, dopasowany został do działających na nie sił wiejącego wiatru tak, aby w pełni wykorzystać jego niewyczerpaną energię.
Wszystkie skonstruowane dotychczas przez człowieka śruby okrętowe, śmigła, wentylatory, turbiny i sprężarki byłyby zupełnie bezużyteczne, a pewnie nawet nie powstałyby wcale, bez dyktanda powietrza i wody, i zasad opisujących ich przepływ. Być może właśnie dlatego, że wywodzą się z natury, w obracających się śmigłach, skrzydłach , czy piórach, dostrzega się piękno, a ich elementy pojawiają się w motywach zdobniczych. Może właśnie dlatego wirujące turbiny mogą równać się z trzema najpiękniejszymi rzeczami na świecie: kobietą w tańcu, koniem w galopie i statkiem pod żaglami. Z tym ostatnim wszak wiele mają wspólnego.

Streszczenie naukowe

Autor zdjęć jest doktorantem w Instytucie Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej. Poza pasją do przedmiotu swoich badań, dzieli on ze swoim promotorem (dr Longin Horodko) zainteresowanie fotografią. Stąd pomysł prowadzenia dokładnej dokumentacji fotograficznej maszyn i aparatury dostępnych w Instytucie. Zdjęcia oddają to, jak trudnym zagadnieniem jest konstrukcja turbin i sprężarek, ale również to, jak piękne kształty potrafią mieć łopatki stopni sprężających lub turbinowych. To człowiek projektuje i uruchamia te maszyny. Trzeba jednak pamiętać, że ich kształt zawdzięczamy naturze. To powietrze i jego zachowanie się, wymusza takie kształty łopatek i kanałów przepływowych. Autor zdjęć skupia się na badaniu zjawisk przepływowych zachodzących w sprężarkach promieniowych, głównie na tzw. zjawisku "pompowania".

 

Komitet Organizacyjny

organizatorzy
organizatorzy

Sponsorzy

logo

logo
logo
logo
logo logo

Patronat honorowy

Leszek Jodliński
Dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach

Zygmunt Łukaszczyk
Wojewoda Śląski

Jan Malicki
Biblioteka Śląska

Piotr Uszok
Prezydent Katowic

Adam Matusiewicz
Marszałek Województwa Śląskiego

Patronat medialny

logo

logo

logo

logo

logo

logo